Disconnect

Disconnect / Sheveleva Natália / animácia
2019-20 / ZS / 3. ročník

Disconnect je animovaný film, ktorý prináša príbeh slávneho rovera Opportunity. Postavený na skutočných udalostiach. Prináša nám unikátny pohľad na dlhoročnú misiu tohto verného zviedzateľa.

Rover Opportunity (Príležitosti) je jeden z najslávnejších marských vozidiel, ktoré boli vyvinuté a odoslané NASA na prieskum povrchu Marsu. Toto vozidlo bolo vypustené do vesmíru 8. júla 2003 a dosiahlo povrch Marsu 25. januára 2004. Stalo sa súčasťou misie Mars Exploration Rover (MER) a bolo navrhnuté pracovať iba počas 90 marťanských dní (slnkových dní), ale jeho misia trvala omnoho dlhšie ako bolo plánované, až 15 rokov.

Hoci bol Opportunity vonkajším mechanickým zariadením, jeho vedecký tím vyvinul veľké úsilie, aby ho “poľudštil” v pokuse vytvoriť silnejšie emocionálne puto s vozidlom a dať mu druh osobnosti. Tím projektu často oslovoval Opportunity ako “malého cestovateľa” a dokonca vytváral animácie a ilustrácie, ktoré dávali vozidlu personifikovaný výraz a charakter. Ich pravidelná komunikácia s Opportunity vo forme “vozítko hovorí” alebo “cestovateľ hovorí” mu dodávala pocit individuality.
Okrem toho tím projektu zdieľal úspechy a neúspechy vozidla s verejnosťou, aby zdieľal jeho “prežívanie” na Marse. Keď Opportunity čelil ťažkostiam, napríklad uvízol v piesočnej búrke alebo sa potýkal s technickými problémami, jeho tím na Zemi robil všetko, čo bolo v ich silách, aby mu pomohol prekonať ťažkosti.
Keď sa Opportunity nakoniec po strate spojenia so Zemou po zrážke s mocnou piesočnou búrkou v júni 2018 nedokázalo znovu naviazať spojenie, jeho strata bola vnímaná ako strata starého priateľa. Mnohí členovia tímu a fanúšikovia vozidla po celom svete vyjadrili svoje ľútosť a vďaku za jeho dlhú a úspešnú misiu a prieskum na Marse.

Tento film je snahou ukázať Opportunity tak, ako sme ho mali – nie iba ako mechanické zariadenie, ale ako osobnosť. Jeho dobrodružstvá a úspechy na červenej planéte zanechajú trvalý dojem v histórii prieskumu Marsu a v srdciach ľudí, ktorí sledovali jeho cestu.